Габриел Жесус премина во Арсенал

од Stefanija Kuzmanovska

Габриел Жесус е нов играч на Арсенал.

Тој на Емирати стадионот пристигнува од Манчестер Сити во трансфер вреден 52 милиони евра.

Арсенал се уште не ја прецизирал должината на договорот на напаѓачот, кој ќе го носи бројот 9.

„Многу сум среќен што потпишав за овој голем клуб. Откако дознав дека можам да одам во Арсенал, бев среќен. Го познавам тимот, познавам некои играчи, Бразилците. Знам дека тука има многу врвни фудбалери. Тие се млади, а јас сум се уште млад, па инспириран сум што сум тука да помогнам. Тука сум да помогнам, да научам и да дадам се од себе“, изјави Жесус, кој дојде по експресно барање на тренерот Микел Артета, кој беше презадоволен од овој трансфер.

Слични содржини