Гаф на Рома: Римјаните направија 6 наместо 5 измени, испаднаа од Купот

од Stefanija Kuzmanovska

Фудбалерите на Рома испаднаа од Купот на Италија од Специја на неславен начин, малку и комично, но не само поради поразот на теренот, туку и затоа што ги прекршија правилата на игра – направија шест измени во текот на играта?!

Натпреварот заврши со победа на тимот од Лигурија 4: 2 по продолженијата, откако во регуларниот дел од натпреварот беше 2: 2, но на крајот натпреварот беше регистриран со 3: 0 во корист на гостите.

Конфузијата на клупата на Рома настана поради прописите на ФИФА дека може да се направи дополнителна измена во продолженијата, шеста според новите правила, но тоа не важи за Купот на Италија, кој очигледно го заборавија во таборот, и имаше голем пропуст.

Контроверзната промена се случи веднаш откако фудбалерите на Рома заработија два брзи црвени картони во продолжението, прво Манчини (втор жолт), а потоа и Лопез за неспортско однесување. Набргу по Фонсека, тој посегна по промени, воведе двајца играчи и се осмели само на уште еден – и со тој потег го потпиша поразот.

Наместо Фукат и Ибанез влегоа Кристанте и Педро, но бројчано послабата Рома прими два гола до крајот, стрелци беа Верде и Сапонара, но дури и епилогот да беше поволен за домашниот тим, Специја сигурно ќе одеше подалеку поради веќе споменатиот гаф на римскиот тим .

Интересно, ова е веќе втор натпревар оваа сезона, кој Рома официјално го губи на „зелената маса“. Претходно, со одлука на управата на лигата, тие беа поразени од Верона со 3: 0 затоа што го запишаа Амаду Дијавар за списокот на играчи до 23 години, иако тој наполни 24 години неколку дена пред тоа.

Специја ќе се сретне со Наполи во четвртфиналето од Купот.

loading...

Слични содржини