Гаши: Однесувањето на Курти е арогантно и неразумно

од desk4

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Арбен Гаши денеска оцени дека санкциите на САД против Косово, по напнатата ситуација на северот, се „крајно опасни“ и дека однесувањето на Албин Курти е „арогантен и неразумен“.

„Косово во никој случај не треба да се соочи со американски санкции“, рече Гаши.

„Ситуацијата низ која минува земјата е крајно деликатна, така што не можеме да се однесуваме како ништо да не се случува“, рече тој и додаде дека она што „се гледа деновиве во северниот дел на земјата е исклучително чувствително“ и дека „потребна е свесност, политичко однесување и постапки кои се во интерес на државата“.

Според неговите зборови, Курти во моментов се однесува арогантно и неразумно, „особено со изјавите што ги дава кон највисоките функционери на земјите партнери“.

– На Косово не му треба таков премиер, ваквото однесување со меѓународните партнери воопшто не е потребно, денес повеќе од кога било потребно ни е внатрешно единство и постојана меѓународна соработка – рече Гаши.

Слични содржини