Гасната криза во Европа не покажува знаци на олеснување

од Vladimir Zorba

Потрошувачите во Европската унија и Велика Британија се соочуваат со дополнителни скокови на цените на бензинот оваа зима, бидејќи протокот на рускиот гас на главните транзитни рути е премал и премногу доцни. Новиот гасовод Северен тек 2, кој минува од Русија во Европа, би можел да го ублажи тензичниот пазар. Но, тој се соочи со повеќе одложувања бидејќи германската сертификација беше суспендирана, поради противењето на целиот проект од Соединетите Држави и некои европски земји.

Нови санкции

САД соопштија дека ќе воведат нови санкции за гасоводот. Американскиот Стејт департмент поднесе извештај до Конгресот врз основа на Законот за енергетска безбедност на Европа. Тој предлага бродската компанија „Трансадриа“, која е вклучена во изградбата на гасоводот, да се најде на црната листа, а нејзиниот брод „Марлин“ да биде прогласен за блокиран имот. Ова беше наведено во изјавата на државниот секретар Ентони Блинкен.

„Трансадриа“ е со седиште во Кипар, но се верува дека е руска фронт компанија.

Во извештајот се споменува втор брод кој не бил именуван од Блинкен. Сепак, според пишувањата на медиумите, САД одлучиле да не го ставаат на црната листа на бродот за кој станува збор. Станува збор за „Блу Шип“, кој е во сопственост на структура поврзана со германската влада.

Кремљ ги нарече новите санкции незаконски и погрешни, особено во време кога Москва и Вашингтон се обидуваат да го вратат дијалогот, објави Ројтерс.

Досега, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден воведе санкции за осум лица и оквалификуваше 16 бродови како блокирана сопственост во врска со „Северен тек 2“.

Високи цени

Овогодинешниот шок во цените на струјата банкротира неколку европски и британски снабдувачи на енергија од бизнисот, бидејќи тие не можат секогаш да ги префрлат поскапувањата на своите клиенти. Британски „Булб“ со 6% удел на домашниот пазар беше уште еден што банкротира оваа недела.

Високите трошоци за електрична енергија принудија некои енергетски индустрии да го намалат производството, а европските потрошувачи сега плаќаат повеќе за да ги загреат своите домови како што се приближува зимата, што придонесува за пошироки инфлациски притисоци.

Европските референтни цени на гасот пораснаа за дури 700% оваа година до октомври, а британските цени се зголемија за околу 500%.

Европскиот гас во понеделникот поскапе за 300%, а британскиот еталон – околу 250%. Цените паднаа кога претседателот Владимир Путин во октомври рече дека Русија ќе ги зголеми испораките на гас на рекордно ниво, зголемувајќи ги надежите дека поголемите количини ќе го спречат недостигот на снабдување. Но, тековите низ големите цевководи, како Јамал, кој минува до Германија преку Белорусија и Полска, не се зголемија многу и нема знаци за резервиран дополнителен тендерски капацитет на другите правци, вклучително и оние преку Украина.

„Не би отфрлил враќање на рекордни нивоа во октомври ако погледнете колку е напнат пазарот и ограничените руски текови“, изјави за Ројтерс аналитичарот на Refinitiv, Вејн Брајан.

Државниот „Газпром“, кој има монопол на извозот на руски гас преку гасоводи, вели дека ги исполнува сите свои долгорочни договори. Европските компании потврдуваат дека договорните обврски се исполнети. Но, испораките на спот-пазарот, каде што многу локални добавувачи на гас се потпираат на нивните испораки, остануваат ниски.

Податоците на Refinitiv Eikon покажуваат дека дневните текови речиси и не се промениле во септември, октомври и досега во ноември во споредба со пред една година на трите главни линии од Русија до Европа, имено на рутата Јамал, „Северен тек 1“, која минува директно до Германија. и цевководната мрежа што ја преминува Украина.

Страв од студовите кои доаѓаат

Волуменот е нешто поголем од просекот за ноември 2020 година, кога економскиот пад поради пандемијата е ограничена побарувачка, и е за 40% помал од просекот за ноември 2019 година. Не е гарантирано дека обновливите извори на енергија, како што се ветерот и сончевата енергија, кои е сè поголем дел од енергетските извори на Европа, ќе може да ја пополни празнината во снабдувањето со електрична енергија за да ја олесни побарувачката на гас за производство на енергија.

„Доколку протоците не се зголемат и има студ или мала брзина на ветерот, повторно можеме да видиме луди цени. Живееме од ден на ден“, изјави за Ројтерс трговец со гас. Суспендирањето на сертификацијата на „Северен тек 2“ ги влошува превирањата на пазарот бидејќи побарувачката се зголемува за време на главната грејна сезона во Европа, која трае од 1 октомври до крајот на март.

Откако ќе се обезбеди германската сертификација, Европската комисија допрва треба да го потпише проектот и ќе има уште два месеци за тоа. Ова може да значи дека проектот веројатно нема да започне со комерцијални текови на гас пред третиот квартал, изјави аналитичарот на Energy Aspects, Тревор Сикорски.

„Ова покренува прашања во врска со снабдувањата, што значи дека можеме да видиме многу високи цени и прекини во снабдувањето со гас во индустријата, особено ако зимата е постудена од нормалното“, рече тој.

Залихите на гас во Европа остануваат далеку под просекот. Според Refinitiv Eikon, складиштата под контрола на „Газпром“ во северозападна Европа имаа околу 41 терават час (TWh) на 17 ноември. Просечната вредност е 113 TWh за истиот ден во 2017-2020 година.

„Од 9 ноември, полнењето на складишта под контрола на „Газпром“ во Европа е во просек само 5 милиони кубни метри на ден, што е сосема незначително“, рече Џејмс Хакстеп, менаџер за анализа на гас за Европа, Блискиот Исток и Африка во S&P Global. Платс.

Азиските земји купија резерви на течен природен гас (ЛНГ), што ги зголеми цените на транспортот на ЛНГ и додаде на предизвикот на Европа во надополнувањето на залихите.

„ЈКМ (азискиот репер за гас) продолжи да ги поставува цените со доволно зголемувања за да го поддржи протокот на ЛНГ во оваа област на сметка на Европа“, рече Сикорски.

„Постудена од нормална зима – веројатно имајќи ги предвид временските шеми и „Ла Ниња“ – веројатно ќе значи дека ќе снема ЛНГ“, рече тој.

Слични содржини