„Газпром“ подготвен да го зголеми снабдувањето со гас за Европа

од Vladimir Zorba

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ е подготвен да го зголеми снабдувањето со природен гас во Европа, објави агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на портпарол на Кремљ во неделата, во време кога цените нагло растат.

Според новинската агенција, Дмитриј Песков рекол дека „Газпром“ е заинтересиран за неколку договори за снабдување со гас.

Песков зборуваше за ниското ниво на резерви на гас во магацините низ Европа.

„Дали е можно да се добие повеќе гас од „Газпром“ и да се испумпува таму? Можно е. „Газпром“ е подготвен. Покрај тоа, таа веќе ги опфати сите дополнителни барања“, рече Песков.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) и неколку членови на Европскиот парламент го обвинија „Газпром“ дека не сторила доволно за да го зголеми количеството гас за Европа, каде што се зголемија цените, пренесе Ројтерс.

Песков повтори дека „Газпром“ ги исполнува сите обврски поврзани со испорака на гас.

„Дали „Газпром“ е подготвен да потпише повеќе договори? Заинтересиран е за тоа. Тоа е затоа што потрошувачите во Европа се нашите главни партнери“, рече тој.

Референтната цена на европскиот гас се зголеми за повеќе од 250 проценти оваа година, предизвикувајќи зголемување на цените на електричната енергија и влијание врз индустријата која се потпира на гас за нејзино производство, како што се постројките за производство на ѓубриво.

Слични содржини