Гејтс се ожени со Мелинда без предбрачен договор, а сега ангажира „ѕвер од адвокат“ за да го разведе од неа

од Nikola Popovski

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда решија да се разведат откако поминаа 27 години во брак. Гејтс, кој не потпишал предбрачен договор, сега го ангажирал својот пријател, познат адвокат и милијардер Чарли Мунгер (97) да го застапува во бракоразводна парница.

Гејтс ја информираа јавноста во понеделникот за одлуката за развод, а во барањето за развод се наведува дека нивната врска е трајно нарушена. Нивната најстара ќерка Џенифер Гејтс (25) се огласи на социјалните мрежи и истакна дека нејзиното семејство поминало низ „предизвикувачки период“.

– Сè уште учам како најдобро да ги поддржам мојот процес и чувства, како и членовите на моето семејство во моментот и благодарна сум за просторот што го имам, за да го направам за тоа – напишала Џенифер на Инстаграм.

Иако не се откриени детали за тоа зошто славната богата двојка решила да се разведе, во барањето за развод се открива дека Бил и Мелинда не потпишале договор за брак, со што имотот вреден 130 милијарди бил „главна тема“ во парницата. Според медиумите, адвокатите биле шокирани од информацијата дека Бил се оженил без предбрачен договор, имајќи предвид дека во 1987 година, кога ја запознал Мелинда, тој веќе ја направил својата „прва милијарда“.

Мунгер, кој ќе го застапува Бил Гејтс, не е семеен адвокат. Неговата област се недвижнините и деловноте работење, а со Гејтс се познава многу години. Мунгер е познат и по тоа што бил скршен кога првпат се развел. Тоа беше во 50-тите години на минатиот век. Потоа се оженил и го обновил своето богатство. Бил Гејтс има многу високо мислење за Мунгер и тој еднаш рече за него дека тој е човек со „најшироко разбирање што некогаш го сретнал“.

Да потсетиме, Бил и Мелинда се запознаа во 1987 година, истата година кога Бил стана најмладиот милијардер во светот на 31 година. Седум години подоцна, тие се венчаа на Хаваи и добиле три деца – Џенифер (25), Рори (21) и Фиби (18).

Семејната империја на Гејтс вклучува: домови во пет држави, флота автомобили со редок модел на Порше од два милиони долари, уметничка колекција од 30 милиони долари со книга со белешки и скици од Леонардо Да Вични, потоа приватни авиони … точно, но Гејтс, наводно, веќе го решиле ова преку „договор за развод“ што двајцата го потпишаа.

Барањето за развод, кое беше доставено до судот во Вашингтон и до кое „Дејли мејл“ имал пристап, го содржи барањето на Мелинда за развод со датумот наведен во „договорот за развод“. Бидејќи договорот не бил достапен, не се знае точно кој датум го навела Мелинда.

Вистинската причина за разводот не е позната во пошироката јавност, но медиумите потсетуваат дека Мелинда претходно „дознала дека Бил имал големи проблеми во балансирањето помеѓу семејството и работата“.

Според медиумите, Мелинда не побарала алиментација, туку побарала рочиштето да се одржи во април следната година. Сепак, постојат сите шанси разводот да биде договорен надвор од судницата.

Покрај Мунгер, Гејтс ќе го застапуваат уште двајца адвокати од канцеларијата на „Мунгер Толес и Олсон“, додека Мелинда ќе ја застапува тим на адвокати од две фирми во Њујорк.

Разводот на Гејтс, иако еден од најскапите во историјата, не е прв на листата. Имено, разводот на Џеф Безос, основачот на Амазон, кој се разведе во 2019 година и мораше да сподели богатство вредно 150 милијарди долари со сопругата, е најскапиот развод во историјата.

Слични содржини