Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го повикува Косово да ги намали тензиите со Србија

од desk4
382 прегледи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска го повика Косово да ги намали тензиите со Србија по жестоките судири што се случија помеѓу косовската полиција и демонстрантите кои протестираат против инаугурацијата на градоначалниците од албанското потекло во претежно етнички српски области. Оваа изјава на Столтенберг доаѓа два дена по победата на албанските кандидати на локалните избори во сите четири општини со многу ниска излезност од 3,5 отсто, откако српското население беше призовано на бојкот на изборите во април.

Столтенберг соопшти дека разговарал со шефот на надворешната политика на Европската Унија, Жозеп Борел, за ситуацијата во Косово. Тој истакна дека и Приштина и Белград треба да се вклучат во дијалог преку посредништво на ЕУ. Притоа, Столтенберг истакна дека Приштина треба да се воздржи од едностраните и дестабилизирачки чекори и да ги намали тензиите. Во исто време, НАТО ќе продолжи да обезбедува безбедна и сигурна средина преку КФОР (Косовска Форца).

Овој повик од страна на генералниот секретар на НАТО се случува во контекстот на постојаните напетости помеѓу Косово и Србија, кои произлегуваат од спорот околу независноста на Косово. НАТО, заедно со ЕУ и другите меѓународни актери, се вклучени во процесот на мирување и стабилизација на регионот и поддржуваат дијалог помеѓу Приштина и Белград како средство за решавање на споровите и подобрување на односите помеѓу двете страни.

Слични содржини