Германците доминираат: Кои автомобили се најдобри по 100.000 километри?

од Radmila Tasevska

Многу автомобили покажуваат сериозни дефекти по 100.000 километри, но не сите. Маратонскиот тест покажа кој се покажа најдобро и покрај високиот шестцифрен број на километри.

Германскиот автомобилски магазин Auto Bild спроведува маратонски тестови на автомобили на 100.000 километри, а потоа експерти од германската компанија Dekra ги расклопуваат сите автомобили и бараат можни дефекти, пренесува N1.

10: Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI Highline

За 100.000 километри нема проблеми, па го продолжија тестот на 150.000 километри – речиси без проблеми, освен малите работи, на пример на куката за влечење.

9: Toyota Prius IV

Техничките перформанси сè уште одлични, само малку ’рѓа во телесните шуплини, според ова соопштение.

8: Мерцедес А 220 д

По завршувањето на тестот за издржливост, нема сериозни дефекти.

7: Mazda CX-5 Skyactiv-D 184 AWD

Само мали недостатоци, перформанси за пофалба, робустен мотор, но на крајот од тестот се појави ’рѓа под заптивката на багажникот.

6: Suzuki Swift Sport

Првата, инаку безопасна ’рѓа се појави на страничните потпори при расклопување, инаку без дефекти.

5: Audi A4 Avant

Внатрешноста и технологијата се одлични: Audi речиси и да не покажува слабости, пишува N1.

4: Seat Ateca 1.4 Eco TSI Style

Екипажот што го тестираше овој модел се пожали дека седиштата може да бидат поудобни на долги патувања; инаку без грешки. Сè уште се чекаат резултатите од расклопувањето на Dekra, бидејќи тестот за издржливост е продолжен.

3: Audi A6 Avant Sport 40 TDI S-tronic

Сензорот за паркирање често известува за грешки, освен тоа што нема дефекти.

2: BMW Z4

Без проблеми, без непланирани посети на сервисот, речиси без трошење по 100.000 километри. Расклопувањето исто така не покажува никакви недостатоци и само мало абење.

1: Audi A3 Sportback g-tron

Од автомобилите со природен гас, ниту еден не е посигурен од Audi. По 100.000 километри без дефекти и оштетувања, дури и по расклопување, А3 не покажува никакви слабости, пишува HAK.

Слични содржини