Германија е против еврообврзниците и по победата на Макрон

од Vladimir Zorba

Германската влада не ја промени својата позиција против издавањето на заеднички обврзници на еврозоната и по изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција, објави портпаролот на владата во Берлин, цитиран од “Ројтерс”.

Ден откако Макрон убедливо победи во вториот круг, зборовите на германскиот владин функционер доаѓаат во позадината на изјавата на министерот за надворешни работи Зигмар Габриел (лидер на социјалдемократите) во текот на кампањата, дека таков чекор е можна. Тие беа демантирани од канцеларката Ангела Меркел, според која е многу “рано” да се зборува за такво сценарио.

Во средби со германски официјални претставници пред гласањето Емануел Макрон објави дека е подготвен да им помогне на големите реформи во Франција – вклучувајќи поврзани со јавните расходи – а во замена да издејствува поголема германска солидарност со остатокот од еврозоната, каде нивото на дефицит и долг се уште се висок.

Застапник за воведувањето на еврообврзници, кој работи за германските власти, сепак изјавил за “Ројтерс” дека победата на Макрон е чекор напред кон нивното воведување.

Истовремено портпаролот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле уверува дека начини да се зајакне еврозоната ќе бидат дискутирани со претставници на Кабинетот на Макрон кога во Франција ќе има нов в.д. кабинет. “Кога новата влада ќе ја презеде функцијата, ќе има многу заеднички теми за дискусија. Ова вклучува економско зајакнување на еврозоната, како и на нејзините раководни структури”, рече за новинарите Фридерике Тијзенхаузен.

Аналитичарите во германски медиуми забележуваат дека Берлин едвај ќе е подготвен сериозно да ја разгледа идејата за еврообврзниците пред гласањето оваа есен, за да не предизвика гневот на гласачите, за кои кризата во еврозоната е производ на прекумерно трошење од франција и јужните земји членки на зоната со единствена валута.

По победата на Макрон Меркел француско-германското соработка е “пресвртница” за германската надворешни политика. Не е потребно сепак Германија да го менува економскиот курс поради победата, рече таа.

Слични содржини