ГЕРМАНИЈА ГО ЗАБРЗА ПРОЦЕСОТ НА ИЗДАВАЊЕ ВИЗИ: Порано траеше девет месеци, а сега две недели

од Vladimir Zorba
110 прегледи

Според првите проценки, администрацијата во Германија многу побрзо почнала да издава визи за квалификувани работници од странство, изјави министерката за надворешни работи Аналена Баербок, пренесува dpa.

Во германската амбасада во Њу Делхи, времето на чекање за виза сега е скратено на две недели.

„Порано беа потребни девет месеци“, рече Баербок во вторникот на состанокот на парламентарната група на Зелените во Бундестагот.

Постигнат е напредок бидејќи процедурите се дигитализирани и централизирани. Целта е до крајот на мандатот на актуелната влада следната година да се дигитализира целиот процес на издавање визи.

Федералната канцеларија за надворешни работи (BfAA) во Бранденбург, која ги поддржува странските мисии во обработката на апликациите, „веќе е најголемата национална канцеларија за визи во светот“, рече министерот.

Со оглед на тоа што на Германија годишно и се потребни 400.000 луѓе, за да се одржи константен бројот на вработени, се претпоставува дека визата ќе треба да биде за околу 63 отсто повеќе.

На Германија и треба „социјален пакт за култура на добредојде“, вели Катарина Дреге, лидер на парламентарната група на Зелените.

„Компаниите, вработените и политичарите треба заедно да го склучат овој пакт и да го промовираат“, изјави Дреге за ДПА. „Сакаме дополнително да ги поедноставиме пречките и пристапот до германскиот пазар на труд“.

Слични содржини