Германија ја ОДОБРИ вакцината „AstraZeneca“ и за постари од 65 години

од Vladimir Zorba

Германското тело за вакцинирање одобри употреба на вакцината „AstraZeneca“ за граѓани над 65 години.

Информацијата ја објави Министерството за здравство, кое забележува дека препорачува 12 недели помеѓу првата и втората доза на вакцина за трајна вакцинација, објави АП.

– Тоа е добра вест за старите лица кои чекаат на вакцината. Сега може побрзо да се вакцинираат – наведува Министерството, додавајќи дека наскоро ќе биде донесен декрет за спроведување на оваа препорака.

loading...

Слични содржини