Германија планира да го укине бесплатното тестирање за „Ковид-19“

од Берта Китинска

Германија размислува за укинување на бесплатните тестови за „Ковид-19“ во октомври, објавија во понеделникот медиумите, повикувајќи се на нацрт-предлогот за кој ќе се разговара со канцеларката Ангела Меркел со лидерите на 16 држави.

Трошоци

Во моментов, 55 проценти од германското население е вакцинирано, така што има повици парите на даночните обврзници да престанат да се распределуваат за субвенционираната шема, од која корист имаат пред се оние кои не се вакцинирани, иако вакцината е достапна за секого, пренесува Ројтерс.

„Со оглед на тоа што вакцинацијата е достапна за сите жители, федералната влада, а со тоа и даночните обврзници, повеќе не е оправдано да ги плаќа трошоците за сите тестови“, соопштија германските медиуми.

Помалку од седум недели пред парламентарните избори, Меркел и федералните лидери ќе разговараат за мерките за спречување на ширењето на делта на вирусот, без повторно воведување општо затворање на државно ниво.

Нацртот предвидува дека оние кои не можат да се вакцинираат од здравствени причини, сепак имаат право на бесплатен тест.

Слични содржини