Германија: Социјалдемократите на Шолц победија на регионалните избори во Бремен

од Stefanija Kuzmanovska
248 прегледи

Социјалдемократите на германскиот канцелар Олаф Шолц победија на регионалните избори во неделата во најмалата германска покраина Бремен, што може малку да го подобри националниот пад на популарноста на оваа партија на левиот центар.

За разлика од покраините Баварија и Хесен, каде што изборите ќе се одржат во октомври оваа година и чие население заедно сочинува четвртина од 82-те милиони жители на Германија, покраината Бремен не се смета за клучна поради малата површина и малата популација, со тоа што градот Бремен има само околу 680.000 луѓе и пристаништето Бремен на Северното Море, пренесе „Ројтерс“.

Сепак, Бремен, провинција која е традиционално упориште на партијата СПД на Шолц, беше првата што одржа нови избори оваа година.

Слични содржини