Германска технологија за дистрибуција на вакцини

од Vladimir Zorba

Борбата против пандемијата на коронавирус се води во епрувета – при тестирање и пронаоѓање на микроскопски супстанции за вакцината против Ковид-19. Но, кога ќе се најде вакцина, следниот голем предизвик е нејзината дистрибуција.

„Тоа ќе биде најсложената глобална логистичка операција што некогаш била преземена“, рече Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА). Во исто време, некои германски компании имаат клучна улога.

Одлучувачка улога игра компанијата Бајонтек од Мајнц. Во основа, таа мала компанија, заедно со американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“, го објавија својот успех: двајца партнери поднеле барање до САД за итно одобрување на нивните вакцини. Тоа може да се случи веќе оваа година.

Бајонтек со тоа е во водство во борбата против короната, но далеку од тоа да биде сама во тоа. Научниците од „Кјурвак“ од Тибинген исто работат на наоѓање вакцина, а финансиска поддршка дава и основачот на големата софтверска компанија „САП“, Дитмар Хоп, но и германската влада. Иако „Кјурвак“ е малку подалеку од поднесувањето на барањето за одобрување, но, исто како и конкурентите од Бајонтек, тој веќе започна со масовно производство на вакцината.

Нема да има одложувања во испораката

Порано или подоцна, ќе бидат потребни милијарди мали ампули направени од специјално стакло. Концернот „Гересхајмер“ од Дизелдорф е лидер на светскиот пазар. А светски лидери се специјалните експерти за стакло од „Шота“ во Мајнц. Три четвртини од сите производители на вакцини нарачале производи од таа компанија за прва, како и за клиничката фаза на испитувањето, така барем тврдат во Шота. Поради овие рани нарачки, нема да има одложувања во испораката. Во секој случај, поради зголемувањето на производството во компанијата во Мајнц, тие сметаат на дополнително зголемување на прометот во, како што рекоа, „помала двоцифрена милионска сума“.

Со оглед на тоа дека производството на вакцини е во полн ек, Бајонтек и Фајзер објавија дека, во случај на одобрување во САД, тие можат да започнат со испорака за само неколку часа. Двете компании веќе се во контакт со надлежните органи во Европската унија, Канада, Австралија, Јапонија и Велика Британија кога станува збор за можно одобрување на вакцината.

Како и во ЕУ, и во овие други земји, т.н. „Процес на тркалање“: компаниите континуирано ги пренесуваат резултатите од своите клинички испитувања, така што надлежните служби можат да започнат проверки додека трае студијата. Фармацевтските концерни обично ги собираат сите податоци и документи со месеци и години, со цел да ги достават на верификација на крајот од сите тестови.

Момент за логистика

Ако се добие одобрение, тогаш шпедитерите се на потег. Тие треба да ја спроведат „најголемата и најсложената логистичка операција“ во светот – што е можно побрзо да ја достават вакцината до милијарди луѓе ширум светот. Затоа товарниот оддел на Луфтханза забрзано се подготвува за транспорт на вакцини. Во исто време, се прават подготовки и за извоз и за увоз, бидејќи сè уште не е познато од каде ќе дојдат првите вакцини, велат во „Луфтханза карго“.

Германската Пошта-ДХЛ исто така проценува дека е во добра позиција. Концернот со седиште во Бон во моментов преговара со владите и службите и се вооружува за големата задача. Студија нарачана од ДХЛ покажа дека ова навистина е херкуловска задача. Ќе бидат потребни 200.000 транспортни палети и 15.000 летови за да се пренесат десет милијарди дози вакцини.

„Работата нема да пропадне кај логистиката“, самоуверено изјави пред неколку дена шефот на Германска пошта, Франк Апел. Тие, додаде тој, имаат 20-годишно искуство со транспорт на чувствителни производи, така што инфраструктурата е веќе обезбедена.

Прашањето за ладење

Една од тешкотиите е што вакцината за корона на компаниите Бајонтек и Фајзер мора да се чува и транспортира на температура од минус 70, до минус 80 степени. Германските компании работат на тоа да не биде проблем. Компанијата „va-Q-tec“ од Вирцбург, специјализирана за уреди за длабоко замрзнување, пред неколку дена објави дека постигнала договор за испорака на илјада контејнери со високи перформанси до еден фармацевтски концерн. Во тек се преговори со други концерни. „Ова е најголемиот бизнис во нашето дваесетгодишно постоење“, рече основачот на компанијата, Јоаким Кун.

Компанијата Биндер од Тутлинген произведува специјални уреди за ладење, специјални ладилници за лаборатории за медицински истражувања. Компанијата, лидер на светскиот пазар, го зголеми тројно производството во последните неколку недели.

Конечно, кога ќе се појави вакцинација, ќе бидат потребни медицински материјали. „Б. Браун “од Хесен тука игра клучна улога. „Многу производители на вакцини и влади во моментов се распрашуваат за шприцеви и игли, како и за други производи за вакцинација. Тие сакаат да го обезбедат потребниот капацитет“, рече Френк Кирхнер, директор на Б. Браун, за ДВ.

Покрај шприцеви и игли за еднократна употреба, компанијата произведува и општи средства за сузбивање на пандемијата, како што се средства за дезинфекција, ракавици за еднократна употреба или друга заштитна опрема за медицинскиот персонал.

„Б. „Браун“ работи на плановите за масовна вакцинација од 15 декември.

loading...

Слични содржини