Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Ѓилас: Верувам дека протестите ќе продолжат

Ѓилас: Верувам дека протестите ќе продолжат

Вечерва граѓаните на Белград спонтано се собраа во знак на протест на сето она што режимот им го правеше со години, вели Драган Ѓилас, лидер на Партијата за слобода и правда за „Данас“, коментирајќи ги вечерните настани пред Собранието.

„Предизвикувачот беше лудиот настап на Александар Вушиќ и закана дека оние што се виновни за којзнае колку мртви и заразени ќе нè затворат повторно. Оние кои во последните неколку месеци, со своето незнаење и бескрупулозност, целосно го полудеа народот, сакаат да продолжат со тоа, иако тие јасно покажаа дека не можат да се справат со оваа криза“, вели Ѓилас.

Според него, фрлањето солзавец е доказ за тоа за што е подготвен режимот.

„Фрлањето солзавец на сите нас што мирно протестираа педесет метри од Собранието е доказ за она што режимот е подготвен да го стори за да остане на власт. Сигурен сум дека тие нема да успеат во тоа и верувам дека протестите ќе продолжат“, заврши Ѓилас.

loading...