Ѓоковиќ: Јас и Надал нема да играме уште долго, ерата завршува

од Vladimir Zorba
272 прегледи

Голем интерес имаше за воведната конференција на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во Индијан Велс.

Траеше нешто над 15 минути, а Ѓоковиќ се осврна на повеќе теми – причините за лошиот настап на Австралија опен, Олимписките игри во Лос Анџелес, но и чувството што го има за неизбежното заминување од сцената на неговите најголеми ривали – Роџер Федерер и Рафаел Надал.

„Тие двајца, заедно со Енди Мареј, беа нераскинлив дел од мојот развој како играч и се што постигнав. За тоа се виновни многуте ривалства со нив. Сите знаеме дека тие моменти ќе дојдат за сите нас, но кога тие навистина ќе дојдат и кога всушност ќе сфатите дека тоа е тоа – Роџер заврши, Рафа и јас нема да играме уште долго – завршува една ера, и тоа е тажно. Од друга страна, има толку многу прекрасни моменти и натпревари, рекорди кои ги поставивме индивидуално, но и групно. Можеби најголемото ривалство во историјата на спортот е меѓу нас тројца или четворица“, рече Ѓоковиќ.

Новак се осврна и на повлекувањето на Надал од турнирот во Индијан Велс

„Да видиме уште колку можеме, тажно е што Рафа мораше да се повлече. Заедно патувавме во САД. Не беше планирано, но беше убаво да се видат неговото семејство и него. Знам дека дојде порано бидејќи сакаше да се прилагоди на временската зона, да тренира што е можно повеќе и да се подготви. Даде се од себе, но не требаше да биде така. Секогаш сакаше да биде на врвот на земјена подлога, на Ролан Гарос“.

Ѓоковиќ, сепак, не е загрижен за иднината на тенисот.

„Новите деца се тука – Алкараз, Синер, Руне се лидери на новата генерација, тука се и Медведев, Циципас, Зверев, Рубљев, сите тие се неверојатни. Мислам дека тенисот е во добри раце – се надевам дека нашиот придонес во последните дваесет години може да придонесе за понатамошен развој на спортот, тоа е она што сите го сакаме, никој не е поголем од тенисот како спорт“, заклучи Новак.

Слични содржини