Главниот град на Северна Кореја пред доаѓањето на Путин потсетува на „напредњачкиот“ Белград: Јутарњи лист објави наводна снимка од Пјонгјанг

од Илинка Илиоска
404 прегледи

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ги подигне односите со Северна Кореја на повисоко ниво и вети безрезервна поддршка за таа земја, објави севернокорејската државна агенција КЦНА пред неговата посета на таа земја.

Во Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја, улиците на секои десет метри се украсени со портрети на Путин и руски знамиња, пишува Јутарњи лист.

На една зграда беше закачен транспарент: „Срдечно го пречекуваме претседателот на Руската Федерација“.

Безбедноста е на високо ниво, речиси никој не се гледа на улица пред да помине руската делегација.

Некои од корисниците на социјалната мрежа Х од Србија коментираат дека главниот град на Северна Кореја наликува на белградските улици.

„Главниот град на Северна Кореја пред доаѓањето на Путин неодоливо наликува на напредњачкиот Белград. Илјадници знамиња (дури и со иста боја), фотографии на странски претседатели, лидери на култ. Тешко е да се види разликата меѓу Пјонгјанг и денешното појавување на булеварите во Нов Белград или Кнез Михаилова…“, напиша еден од нив.

Слични содржини