Глобалниот недостиг на горива ги зголеми цените на јагленот во Азија на рекордно ниво

од Vladimir Zorba

Растечкиот глобален недостиг на горива ги катапултираше цените на јагленот на азиските пазари на рекордно ниво, заканувајќи се со натамошно зголемување на сметките за електрична енергија и зголемување на инфлацијата.

Цената на јагленот на спот-пазарот во австралиското пристаниште Њукасл скокна за 3,4 отсто на рекордни 402,50 долари за тон, покажува двонеделниот индекс пресметан од компанијата IHS Markit, цитиран од „Bloomberg“.

Производителите на електрична енергија низ Азија и Европа брзаат да обезбедат дополнителни количини јаглен во замена за намалените резерви на природен гас.

Слични содржини