Актуелно
Почетна / Спорт / Ѓоковиќ го собира светскиот тениски крем на „Адрија турнеја“

Ѓоковиќ го собира светскиот тениски крем на „Адрија турнеја“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ ги собра врвните асови на белиот спорт кои ќе се претстават пред публиката на регионалната „Адрија турнеја“.

„Адрија турнејата“ ќе се одржи од 13 јуни до 5 јули, во организација на српскиот шампион, а ќе се игра во градовите низ целиот Балкан, додека првиот турнир започнува од Белград.

Овој турнир ќе се игра на терените на ТЦ Новак (13/14 јуни), а потоа ќе се пресели во Задар (20/21 јуни), потоа во Црна Гора (27/28 јуни) и Бања Лука (3/4 Јули).
Покрај тоа, планирано е да замине во Сараево, во недела, на 5 јули, каде Новак и Дамир Џумхур ќе одиграат егзибициски меч.

Покрај Ѓоковиќ, кој ќе игра на сите турнири, најголема ѕвезда на овој спортски настан ќе биде 26-годишниот Австриец Доминик Тим, третиот тенисер на планетата, трикратен финалист на Гренд Слем, освојувач на 16 АТП-пехари, вклучително и една од серијата Мастерс 1000 во Индијан Велс.

Учеството на „Адрија турнејата“ го потврди и Бугаринот Григор Димитров, кој во моментов е 19-ти играч на светот. Тој досега има освоено осум титули во сингл во својата кариера и е еден од најдобрите натпреварувачи од овој регион.

Се очекува пристигнување на уште неколку имиња од самиот врв на тенисот, но во моментов ништо дополнително не е официјално потврдено.

Меѓу домашните фудбалери, ќе игра и Виктор Троицки, член на златната српска генерација од 2010 година, која го освои Дејвис купот, но и го освои АТП Купот во тимските натпреварувања годинава, како и Светскиот куп во 2009 и 2012 година. Тој го постигна најголемиот успех 2011. кога се искачи на 12-та позиција на ранг-листата. Досега има освоено три титули во сингл, Купот на Кремљ и два трофеи во Сиднеј.

Повеќе големи имиња од Европа го најавија нивното пристигнување на хуманитарниот турнир, кој е осмислен да собере средства за хуманитарни проекти низ целиот регион, вклучувајќи ги и програмите за ран детски развој и образование на Фондацијата Новак Ѓоковиќ.

loading...