Ѓоковиќ ќе го прекине настапот на Австралија опен?

од Nikola Popovski

Новак Ѓоковиќ беше на работ на издржливост по мечот против Тејлор Фриц, кого го победи во 3. коло на Австралија опен.

Тој едвај имаше сили да го коментира мечот, кој се играше во пет сета, и на кој сè тргна наопаку во третиот, кога популарниот „Ноле“ се лизна и се повреди.

Тој побарал лекарски тајм-аут, но и после тоа не се движел добро, односно сите движења му биле сведени на ублажување на ефектите од повредата.

„Ментално, се чувствувам одлично, олеснување е да се победи во овие услови, се најдов себе си, тешка ситуација, реков дека ова е дефинитивно еден од најголемите моменти во мојата кариера, да победам во овие услови. Не сакам да зборувам за болката и повредата, не прави разлика, луѓето не разбираат како се чувствував во 3-от сет, само водев монолог дали да се откажам, не можев да се свртам наоколу. Знаев дека мојот сервис е единствената шанса, без оглед што ќе се случи … Во петтиот сет започнав да играм малку подобро, добив клучен брејк. Малку сум загрижен затоа што не знам што се случува “.

Новак се плаши од најлошото, има дури и дилема дали ќе игра против Милош Раониќ.

„Мислам дека мускулот се скина, тоа е чудна болка. Веднаш знаев дека нешто лошо се случува и физиотерапевтот го потврди истото. Немам добро искуство со кинењето на мускулите, сето тоа е во облаците. Не знам дали ќе излезам повторно на терените на Грен слемот. Никогаш не сум доживеал вакво нешто во животот“, истакна Ѓоковиќ.

Слични содржини