Ѓоковиќ: Не можам да верувам дека се дискриминираат луѓето врз основа на тоа дали се вакцинираат или не

од Vladimir Zorba

Она што Австралијците првично го пренесуваа доста извртено, сега стана очигледно: тие нема да дозволат странски тенисери и тенисерки да настапат на Австралија опен ако не се вакцинираат.

И покрај добро познатиот факт дека Австралија е континент и земја за себе (донекаде изолирана), таквото откритие е прилично изненадувачко. Затоа што во ниту една земја вакцината против коронавирус не е воведена како (законска) обврска, но сепак е на ниво на препорака.

– Добивме совети од нашите здравствени работници и од нашите здравствени советници да не пуштаат луѓе во Австралија кои не се вакцинирани со две дози – рече австралискиот министер за имиграција Алекс Хоук на прес -конференција, а на прашањето за Новак Ѓоковиќ и неговите нејасни ставови околу вакцинацијата одговори:

– Немам посебна порака за Ѓоковиќ. Имам порака за сите што сакаат да дојдат во Австралија, вклучувајќи го и него – ќе мора да се вакцинира во две дози – повтори австралискиот министер.

Ситуацијата сега е јасна, ултиматум е испратен до Ѓоковиќ: или ќе биде вакциниран или ништо од одбрана на Австралија опен и освојување на 21 Гренд слем титула. Самиот се уште не откри што ќе прави, не се знае дали е вакциниран или не, но се претпоставува дека не е.

Како што е познато, пред нешто повеќе од една година, по Адрија тур, тој прележа КОВИД-19.

– Ја следам ситуацијата, и конечната одлука ќе ја донесам на почетокот на ноември. Страшно е она што се случува во општеството помеѓу вакцинираните и невакцинираните. Не можам да верувам дека се дискриминираат луѓето врз основа на тоа дали се вакцинираат или не. Многу сум разочаран од општеството и медиумите кои вршат притисок врз сите луѓе – рече Ѓоковиќ.

Слични содржини