Актуелно
Почетна / Спорт / Ѓоковиќ се пласира во второто коло на Австралија Опен, постигнувајќи ја 900. победа на АТП турнирите

Ѓоковиќ се пласира во второто коло на Австралија Опен, постигнувајќи ја 900. победа на АТП турнирите

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го победи Германецот Јан-Ленард Штруф со резултат 7: 6, 6:2, 2:6 и 6:1, во првото коло на Австралија Опен.

Мечот што траеше два часа и 17 минути и за Ѓоковиќ беше 900-ти на кој славел победа во серијата турнири на АТП.

Во следното коло, вториот рекет на светот ќе се сретне со победникот од дуелот Тацума Ито“ – Прајнес Гунешваран.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 49 милиони долари.

loading...