Ѓоковиќ се врати во Белград: Знам дека ви ги „кинам нервите“, но претпоставувам дека така е многу послатко (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, им се обратил на присутните на дочекот во Белград и се пошегувал со насобраните пред ресторанот „Новак“.  Toj направи голем чекор задржувајќи се на врвот 311 недели, оставајќи го зад себе Роџер Федерер, кој мина 310 недели на врвот.

Во период од десет години, српските навивачи двапати го пречекаа Ѓоковиќ како шампион.

Оваа година, 2021 година, поради околностите и коронавирусот, не можеше да изгледа како јули 2011 година пред Собранието на Србија, но дочекот сепак бил организиран.

Новак пристигна пред ресторанот околу 18:30 часот, каде биле собрани неколку стотици луѓе.

Некои од нив добија реквизити, маици, потпишани постери и топки, некои барале рекети, а Ѓоковиќ потсетил на јули 2011 година кога за првпат го освои Вимблдон и за првпат беше на врвот на АТП листата.

„Денес е посебен ден за мене и за моето семејство, за сите мои роднини, но и за Србија и целата наша нација. Ви благодарам, овој успех што се слави денес не е само мој, туку и вие и целата нација. Тоа го сфатив пред најмногу десет години кога го остварив детскиот сон … Дури и пред тоа. Но, некако најмногу ме трогна оној момент од Белград во 2011 година по Вимблдон, кога за првпат станав „број 1“ во светот. Се вратив тука и Србија подготви нешто што ќе го паметам цел живот и за кое ќе бидам вечно благодарен“, го започна својот краток говор Ѓоковиќ.

Тој додава дека сè што направил подоцна, поради тој дочек од 2011 година, добил дополнителна тежина во неговите очи.

„Затоа чувствувам огромен дел, одговорност и задоволство што ве претставувам на најдобар начин каде и да одам во светот. Се надевам дека го знаете тоа. Знам дека ви ги кинам нервите, но и себе си го правам тоа, но се надевам дека уживате, така е послатко. Ако сè беше лесно, немаше да биде интересно. Ве сакам сите, ви благодарам многу. Гледам многу деца. Се надевам дека има мали тенисери и тенисерки. Ние тенисерите сме програмирани да размислуваме кој е следниот чекор и предизвик. Така и јас ќе продолжам, гладот ​​и жедта во мене се уште се за тенис. Треба да славиме вакви денови и да бидеме во сегашниот момент“, рекол Новак на дочекот.

loading...

Слични содржини