Голеада на Стемфорд Бриџ, голем пресврт на Борусија Дортмунд (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Во 4. коло од Лигата на шампиони најинтересниот натпревар со најмногу голови се одигра на Стемфорд Бриџ каде Челзи и Ајакс одиграа нерешено 4:4.

Ајакс имаше водство и од 1:4, но на крајот мораше да се задоволи со бод, откако остана со двајца фудбалери помалку по црвените картони на Блинд и Велтман.

Абрахам во 2. минута си постигна автогол, изедначи Жоргињо во 5. минута од пенал, а Промес по дваесет минути игра одново им донесе водство на „копјаниците“. До крајот на првиот дел Кепа Аризабалага си постигна автогол, а ван де Бек зголеми на 4:1. Но тимот на Френк Лампард не се предаде, па два гола постигна капитенот Азпиликуета, а еднаш стрелец од белата точка беше Жоргињо за конечни 4:4.

Неверојатен пресврт направи Борусија Дортмунд во второто полувреме откако по првиот дел губеше со 2:0 од Интер. Лаутаро Мартинез и Весино погодија за „неразурите“, но во вториот дел со двата гола на Хакими и еден на Брандт, Борусија стигна до голема победа од 3:2.

Во останатите резултати Валенсија со пресврт во второто полувреме го совлада Лил со убедливи 4:1, Лион рутински славеше над Бенфика со 3:1, додека Ливерпул многу потешко од очекувањата го совлада Генк со 2-1.

Наполи ремизираше на домашен терен против Салцбург (1:1), натпревар на кој Елиф Елмас воопшто не влезе во игра.