Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

од Vladimir Zorba

 

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. бегал

Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од минатиот викенд да го стопира примањето на авганистански мигранти од Грција, како и да воведе построга контрола за Сиријците и Ирачаните.

Ѓоша не наведе прецизно за колкав број мигранти станува збор.

loading...

Слични содржини