ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА НА БОЖИЌ ВО САД: Поради експлозија на камион се сруши зграда (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Голема експлозија во центарот на Нешвил уништи една зграда и оштети неколку, што доведе до евакуација на Божиќ.

Шефот на полицијата рече дека паркиран камион експлодирал во петокот, оштетувајќи бројни згради во близина,

Џејсон Стин, уредник на веб-страницата „Scoop Nashville“, објави на Твитер дека по експлозијата се срушила една зграда. Тој објави на Твитер дека пожарникарите се повлекуваат по инцидентот и дека целиот персонал е на број.

„Гори пожар во центарот на градот – потрагата по жртвите е во тек – неколку лица сами излегоа од горните катови. Подготвувајќи се за инцидентот со неколку жртви, тријажата се одвива на самото место“, објави Стин на Твитер. Тој додаде дека се чини дека повеќето луѓе претрпеле само полесни повреди.

Во подоцнежниот твит, Стин рече дека Противпожарната служба во Нешвил евакуира уште два блока и ги советува луѓето да се држат настрана од сите комбиња и камиони на улица поради „можноста за дополнителни експлозии“.

Видеото објавено на Твитер од Џереми Шот од блиската зграда покажува возила за итни случаи на местото на несреќата и многу чад како се издигнува кон небото.

Слични содржини