Голема заплена на грчко-турската граница: Пронајдено куп оружје и муниција

од Stefanija Kuzmanovska

Бугарското обвинителство денес објави дека покренало обвинение против француски државјанин со турско потекло за обид за нелегално пренесување на 186 пиштоли и муниција од Турција во Европа.

Државјанинот (41) бил скриен во минибус со 186 пиштоли од разни марки и со 7.475 куршуми, изјави локалниот обвинител Иван Стојанов, додавајќи дека минибусот оди од Турција кон Западна Европа.

Обвинетиот се соочува со затвор од три до десет години и парична казна од 10.000 до 50.000 евра.

Слични содржини