Гордон Ремзи имаше тешка несреќа: „Да не носев кацига немаше да бидам тука“

од Vladimir Zorba
35,7K прегледи

Познатиот готвач Гордон Ремзи (57) опиша како неодамна доживеал „многу сериозна“ велосипедска несреќа во САД, по што, како што рече, се чувствува многу потресен, објави денеска Би-Би-Си. Во видеото објавено на неговите социјални мрежи, тој ја подигнал престилка за да открие големи виолетови модринки на неговото торзо за кои е потребно болничко лекување.

Во истовремена порака до „сите татковци“ пред Денот на татковците во недела, ѕвездата од Ramsay’s Kitchen Nightmares и Hell’s Kitchen ја истакна важноста од носење кацига.

– Не ми е гајле колку е кратко патувањето – рече тој, додавајќи дека насоките стануваат уште поважни кога станува збор за возење велосипед со деца, велејќи дека „мора да носат кацига“.

– Сакам на сите да ви го честитам Денот на татковците, но ве молам, ве молам, носете кацига. Да не бев, искрено, немаше да бидам овде сега – изјави Ремзи.

Тој на својот Инстаграм сподели и фотографија пред и потоа на која се гледа значително оштетување на кацигата.

Славниот готвач рече дека несреќата се случила претходно оваа недела во Конектикат и им се заблагодари на трауматичарите и медицинските сестри во болницата Лоренс и Меморијал кои се грижеа за него.

Тој објасни дека „не скршил никакви коски или претрпел некои поголеми повреди“, туку бил „малку набиен и изгледал како виолетова компир“.

– Имам болки. Тоа беше брутална недела. И некако преживувам – додал Ремзи, британски готвач, сопственик на ресторани, писател и телевизиска личност, роден во Џонстон, Шкотска.

Рестораните на Ремзи имаат добиено вкупно 16 Мишелин ѕвезди и моментално ги имаат вкупно 7.

Слични содржини