Ѓорѓиев со златен медал на Светското првенство во кикбокс

од Vladimir Zorba

Најдобриот македонски кикбоксер Димитар Ѓорѓиев денеска освои златен медал во доминантен стил на Светското првенство кое се одржува во Италија.

До златниот медал во категоријата до 81 килограми во дисциплината „лоу кик“, Ѓеорѓиев дојде со четири победи со максимални 3-0, совладувајќи го во финалната борба Никола Дробњак од БиХ.

Слични содржини