Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Говедарица: Ѓукановиќ му се закани на Додик со забрана за влез во Црна Гора

Говедарица: Ѓукановиќ му се закани на Додик со забрана за влез во Црна Гора

Висок претставник на Демократската партија (СДС), Вукота Говедарица, вели дека црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ го предупредил членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, дека на сите членови на неговата партија и на него ќе им биде забранет влез во Црна Гора, доколку Националното собрание на Република Српска усвои Декларација за позицијата на Србите во Црна Гора.

„Според информациите што ги имам, Ѓукановиќ му се јавил на Додик (пред два дена) и му кажал дека доколку Националното собрание на РС усвои таква декларација, на сите членови на партијата на Додик, ќе им биде забрането да доаѓаат во Црна Гора,  дури ни како туристи и дека нема да имаат пристап до нивниот имот, што очигледно го имаат во таа земја“, рече Бјеловар за БНТВ.

Говедарица, поранешен претседател на СДС, исто така рече дека Ѓукановиќ го предупредувал Додик дека прашањето е дали и тој (Додик) ќе може да влезе во Црна Гора.

„Според моите сознанија, Додик ги повика своите заменици и рече дека тие не можат да гласаат за Декларацијата предложена од пратеникот на СДС во Националното собрание на РС, Небојша Вукановиќ“, додаде Говедарица.

Националното собрание на Република Српска вчера не ја усвои Декларацијата за состојбата на Србите во Црна Гора, бидејќи не беше изгласана од пратениците на парламентарното мнозинство предводени од СНСД на Додик.

loading...