Градоначалникот на Дерна: Се проценува дека загинале од 18.000 до 20.000 луѓе.

од Vladimir Zorba
301 прегледи

Градоначалникот на либискиот пристанишен град Дерна, Абдулменам ал Гаити, рече дека околу 18.000 до 20.000 луѓе загинале кога две брани во градот пукнале, поплавувајќи цели населби додека луѓето спиеле.

Ал Гаити за телевизијата „Ал Арабија“ изјави дека тие проценки се засноваат на бројот на жители кои живееле во населбите уништени од поплавите.

Лидерите на либиската администрација со седиште во Триполи го повикаа обвинителството на земјата да отвори истрага за уривањето на две брани што доведоа до катастрофални поплави во градот Дерна.

Имаше критики дека браните со години не се одржуваат соодветно.

Слични содржини