Граѓаните на ЕУ би сакале Меркел да биде претседателка на Унијата

од Nikola Popovski

Според последната анкета, мнозинството граѓани на Европската унија, доколку би можеле да изберат, би ја избрале германската канцеларка Ангела Меркел за претседател на ЕУ, а не францускиот претседател Емануел Макрон.

Меркел синоќа беше во посета на Макрон, за последен пат пред изборите во Германија на 26 септември, и како што беше најавено, на работна вечера во Елисејската палата се разговарало за Авганистан по повлекувањето на западната армија, ситуацијата во Сахел каде што двете земји учествуваат во воени мисии, како и за претседателските избори во Франција во мај следната година, пренесува Дојче веле.

Во пресрет на оваа средба, беа објавени резултатите од анкетата на истражувачкиот центар на Европскиот совет за надворешни односи од Брисел, според која 41% од граѓаните на ЕУ би ја избрале Ангела Меркел за „претседател на Европската унија“ доколку постоеше таква функција.

Како што е наведено, се чини дека граѓаните на ЕУ го претпочитаат начинот на кој Ангела Меркел ја води политиката во однос на пристапот на Емануел Макрон, пренесува Танјуг.

Меркел го победила Макрон во сите 12 земји учеснички во анкетата, а Макрон доби само 14 проценти од гласовите.

Во Франција, 32% би гласале за Германија, а само 20% за нивниот шеф на државата, и, како што пишува ДВ, интересно е што Макрон во Унгарија, каде што 24% од граѓаните беа за него, доби повеќе поддршка отколку за нивната земја.

Меркел е особено популарна меѓу Холанѓаните – 58 проценти од граѓаните би ја избрале неа, додека Макрон би добил само шест проценти од гласовите таму, во Австрија 34 проценти би гласале за Меркел, 14 проценти за Макрон. Другите испитаници не беа решени или не сакаа да гласаат.

Авторите на студијата наведуваат дека „фактот што Меркел е многу попопуларна од Макрон не само во Холандија и Шпанија, туку и во Португалија и Данска, покажува колку интегративна моќ може да биде во различни делови на ЕУ“.

„Нордиските земји за штедење и земјите на југот на ЕУ честопати имаат дијаметрално спротивни ставови за многу аспекти на европската политика, особено за економски и финансиски прашања. Бидејќи поддршката на Меркел е силна и во двата табора, се чини дека таа успеа да ја пренесе пораката дека е посветена на решавање на проблемите на двајцата, позиционирајќи ја Германија како обединувачка сила“, пишува ЕЦФР.

Според истражувачкиот центар од Брисел, анкетирани се вкупно 16.267 луѓе од 12 земји на ЕУ – Германија, Франција, Холандија, Данска, Шведска, Италија, Португалија, Шпанија, Австрија, Полска, Унгарија и Бугарија.

Photo by Carsten Koall/Getty Images

Слични содржини