ГРЧКИ ОСТРОВ ВО КАРАНТИН поради зголемувањето на бројот на заразени

од Vladimir Zorba

Зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус на грчкиот остров Калимнос ги натера властите да го блокираат денес, еден ден по ублажувањето на ограничувањата низ целата земја.

Министерството за цивилна заштита најави дека ќе воведе блокада на егејскиот остров од среда до 10 мај „од итни причини за сериозен ризик по јавното здравје“ и да го ограничи ширењето на вирусот, пренесе Ројтерс.

Според мерките, на жителите ќе им биде дозволено да ги напуштат своите домови само за работа, да посетуваат лекар или аптека, да шетаат со своите миленици или да купуваат во супермаркет до 18 часот.

Другите ограничувања вклучуваат прекинување на градежните работи и верски церемонии, со исклучок на погребување на до девет лица. На жителите им е дозволено да го напуштат островот само од здравствени причини.

Ресторани и барови повторно се отворија во Грција вчера по шест месеци, бидејќи властите ги ублажуваат ограничувањата пред официјалното отворање на туристичката сезона на 15 мај, според Ројтерс.

Земјата со 11 милиони жители пријави вкупно 349.936 инфекции и 10.668 смртни случаи.

Денес се регистрирани 1.387 нови инфекции и 81 смртни случаи.

loading...

Слични содржини