Грција не прифаќа „концентрациони логори“, ама за пари се ќе се направи

од Vladimir Zorba

Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили изјави дека Атина нема да згрижи 50 000 бегалци, најгласувајќи дека Владата нема да прифати „било какви концентрациони логори“ во земјата.

2914EBB300000578-3097559-Migrants_Hundreds_of_men_women_and_children_make_their_way_to_te-a-1_1432660184302

Во изјава за медиумите во Грција таа рече дека условот за згрижување на бегалци е да биде „рамноправен и сразмерен“ за сите европски земји.

Сепак таа рече дека Грција ќе ги исполни своите обврски и дека Атина очекува финансиска помош од ЕУ.

-„Формирањето на новите кампови ќе зависи од финансирањето.“-реле грчкиот министер за миграција.

Грчкиот премиер Ципрас вчера во Брисел се согласи со планот на Европската комисија, Грција да ги зголеми капацитетите за прием на бегалци од сегашните 30 000 на 50 000.

loading...

Слични содржини