Актуелно
Почетна / Спорт / Гризман: Го напуштив Атлетико за да научам нов фудбал

Гризман: Го напуштив Атлетико за да научам нов фудбал

Летната набавка на Барселона, Антоан Гризман даде интервју за телевизијата на УЕФА, на која зборуваше за причините за напуштање на Атлетико Мадрид, неговата адаптација во тимот на Каталонците и изгубеното финале од Реал Мадрид во Лигата на шампионите во 2016 година.

За разделбата со Атлетико: „Не го напуштив Атлетико за да ја освојам ЛШ или повеќе титули“, започна тој. „Заминав за да научам нешто ново, нова филозофија – да научам поинаков вид фудбал, со различен тим. Атлетико можат да ја освојат Ла Лига и ЛШ секоја година“.

За изгубеното финале: „Многу боли. Секогаш ќе боли, дури и ако победам со Барса. Сè уште ќе боли за 10 или 15 години“.

Адаптацијата во Барселона: „Морам да научам како да играм на нова позиција и да се разбирам со моите нови соиграчи на теренот. Сè уште не сум навикнат на движењата на Луис, Меси и централните полудефанзивци“. „Јас не секогаш зборувам со другите, но сè ќе дојде со време. Се обидувам да ги запознаам Луис и Лео. Веќе излеговме на вечера заедно и повторно ќе го направиме тоа. Она што се случува надвор од теренот може да помогне во врската внатре“, рече Гризман.

loading...