Грција по расправијата на министрите: Сакаме позитивна агенда со Турција

Грција во петокот рече дека сака „позитивна агенда“ со Турција и покрај разликите, еден ден откако министрите за надворешни работи на двете земји се судрија на прес-конференција.

Ова беше речено за омекнување на атмосферата по кавгата меѓу грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас и неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу на прес-конференцијата во Анкара претходниот ден.

„Секоја страна има свои ставови кои беа јасно прикажани за време на прес-конференцијата што многумина од вас ја видоа“, рече Дендиас на самитот во Кипар, заедно со колегите од Израел и Кипар, како и претставници на Обединетите Арапски Емирати.

„Но, јас исто така би сакал да ја истакнам посветеноста на грчката влада, предводена од премиерот Кирјакос Мицотакис, за барање позитивна агенда во нашите билатерални односи со Турција, почнувајќи од економските и трговските односи“, рече Дендиас повикувајќи го Чавушоглу во Атина .

Невообичаено отворената расправија на прес-конференцијата во четвртокот уште еднаш покажа несогласување помеѓу двете членки на НАТО кои се судрија околу низа прашања, од територијални претензии на море, до воздушниот простор, Кипар и статусот на некои острови во Егејското Море.

Тензиите се зголемија минатото лето кога Турција испрати брод за дупчење на морското дно во спорните води, но се намали кога Анкара и онака го повлече бродот, а двете земји ги продолжија разговорите за спорот по пауза од пет години.

Турскиот претседател Таип Ердоган рече дека има „пријателска атмосфера“ на состанокот со Дендиас во четвртокот, но дека тоа се променило на прес-конференција кога Дендиас му рече на Чавушоглу дека секое кршење на грчкиот суверенитет ќе резултира со санкции.

Чавушоглу изјавата ја прогласи за неприфатлива.

Турскиот лидер рече дека неговиот министер зазел добар став за однесувањето на Дендиас и дека не може повеќе да се однесува „благо“.

loading...

Слични содржини