Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Грците бесни по синоќешните убиства: Ние сме игралиште на српските криминалци

Грците бесни по синоќешните убиства: Ние сме игралиште на српските криминалци

По убиството на двајцата водачи на Шкаљарскиот клан во Атина, сред ресторан и пред многумина очевидци, грчкиот печат опширно се справува со прашањето за „увезените“ криминалци.

Според белградските портали, оценката на атинските медиуми е: „Далеку од дофатот на српските, црногорските, албанските и другите полицајци од матичните земји, мафијата обвинета за најгрозните злосторства бара барање засолниште во топол Медитеран. Но, барата е мала, а има многу крокодили – следува крвава пресметка“.

Така изгледа ситуацијата во Грција во очите на многу читатели на локалните портали по бруталното  убиство на Стеван Стаматовиќ (43) и Игор Дедовиќ (43),пишува „Телеграф“.

„Оваа област е игралиште за руски, српски и арапски криминалци. Во последните пет-шест години има се повеќе вакви пресметки. Доколку не бидат депортирани што е можно поскоро, јужните предградија ќе станат Бејрут!“, напишал еден читател.

„За сите оние кои мислат дека бреговите на оваа земја се мирни надвор од туристичката сезона, еден коментар доаѓа како шлаканица: И Грција е полна со с*ање.

И дека споменатите Руси, Срби, Арапи … се главните негативци во мафијашкиот свет, следува коментарот: „И ние само мислевме дека се Швеѓани!“

“Нашата земја е полна со странци кои сметаат дека се одлични за криминал, паушални придобивки, илегална имиграција. Во исто време, Грците ја напуштаат земјата за вакво дивјаштво, неправедно оданочување, мизерни плати и пензии”, напишал друг читател.

„Целиот ѓубре на планетата Земја се собра овде и никој не прави ништо. Но, не е важно сè додека Грците не се нарекуваат расисти и фашисти. Па, како да се залажуваме“, се вели во друг коментар.

Водачите на Шкаљарскиот клан, Игор Дедовиќ (43) и Стеван Стаматовиќ (43) се убиени синоќа во Атина. Маскирани лица пукале во нив додека со сопругите и децата седеле во ресторан. Според информациите, се траело 30 секудни, маскираните напаѓачи влегле во ресторанот и пукале во Дедовиќ и Стаматовиќ.

Дедовиќ го зазеде водачкото место на Шкаљарскиот клан по апсењето на Јован Вукотиќ, а имаше и издадено потерница против него за обид за двојно убиство врз Војин Ступар и Милош Радоњиќ, луѓе блиски до Кавачкиот клан во март 2016 година во Котор.

loading...