Ѓукановиќ ја повика владата да ги затвори границите: Податоците се алармантни!

од Nikola Popovski

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, ја повика Владата итно и без одлагање да ги затвори границите на земјата и да воведе најстроги епидемиолошки мерки против коронавирусот.

Ѓукановиќ го објавил повикот на Твитер откако 18 лица починаа во Црна Гора во последните 24 часа како резултат на корона, што е најголем број за еден ден.

„Податоците за бројот на мртви и новорегистрирани случаи на Ковид-19 се алармантни“, напишал Ѓукановиќ. Уште 417 нови случаи на инфекција со корона се потврдени во Црна Гора.

Да потсетиме, Ѓукановиќ пред шест дена побара затворање на Црна Гора поради влошената епидемиолошка состојба.

loading...

Слични содржини