Ѓукановиќ: Црна Гора и Косово делат заедничка европска визија

од Vladimir Zorba

Црна Гора и Косово ја делат желбата за добрососедство, стабилност во регионот и заедничка европска визија за придобивките на граѓаните на двете земји, рече претседателот Мило Ѓукановиќ.

Тој изјави дека имал многу значаен разговор со претседателот на Косово, Вјоса Османи, во пресрет на самитот Брдо-Бриони.

„Со благодарност за поканата за посета на Косово, со нетрпение очекувам да ги продолжам разговорите на Брдо кај Крањ“, беше објавено на Твитер профилот на претседателот.

Слични содржини