Ѓукановиќ: Вучиќ сака Косово без Албанци, и Црна Гора без Црногорци

од Vladimir Zorba

Пораките на српскиот претседател Александар Вучиќ дека ќе ја признае независноста на Црна Гора се неискрени. Тој исто така би сакал Косово, но без Албанци, и Црна Гора без Црногорци. Ова го изјави претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во интервју за „Јутарњи лист“.

„Не ги сфаќам сериозно неговите неискрени пораки дека ќе ја признае независноста на Црна Гора и дека сака братски и пријателски односи, додека неговите министри отворено велат зошто „српскиот свет“, т.н. „Голема Србија е неопходност за српскиот народ во регионот, чиј самопрогласен заштитник е државата Србија“, рече Ѓукановиќ за денешното издание на загрепскиот весник.

Тој додаде дека сериозноста на изјавите на Вучиќ најдобро се илустрира со изјавата дека Црна Гора се обидува да завладее со Србија во последните 30 години и дека тоа нема да успее.

„Тоа е исто како Хитлер во 1939 година да изјави дека нема да дозволи Чехословачка да ја освои Германија“, заклучи црногорскиот претседател.

Додаде дека мирот и стабилноста во регионот се во опасност, како и во 1990 -тите, бидејќи, како што рече, тоа е истата идеја.

„И истото глупаво лажно алиби – заштита на загрозените права на Србите во регионот. Мислам дека е крајно време да се разбудат сите здрави сили во регионот, но и меѓународната заедница, ЕУ и Америка пред се, додека не е предоцна “, рече Ѓукановиќ, кој кон средината на следната недела ќе престојува во официјална посета на Загреб.

Тој ги отфрли обвинувањата дека врз српскиот претседател бил извршен притисок да го признае Косово, велејќи дека тоа е „интерпретација во белградските медиуми да се добијат политички поени дома, за Вучиќ да покаже колку се спротивставува на силните меѓународни центри“.

„Тоа е претерана приказна. Се вели дека тие се борат за враќање на Косово. И нема да има поголема казна за Србија отколку некој да им го врати. Тие би сакале Косово, но без Албанци. Како и Црна Гора, но без Црногорци“, рече црногорскиот претседател.

Ѓукановиќ рече дека не разговарал со Вучиќ за неодамнешните настани во Црна Гора.

„Зошто да разговарам со него? Имавме конструктивни односи некогаш и тоа беше во интерес и на Србија и на Црна Гора“, додаде тој.

На прашањето дали Вучиќ „се вратил“ кон политиката на Слободан Милошевиќ, преку кој сака да ја „анектира“ Црна Гора, Ѓукановиќ одговори „да“, додавајќи дека „верува дека го надминал Милошевиќ и дека е способен да постигне се што Милошевиќ не го стори „а за Белград, Црна Гора ќе биде единствениот вистински надоместок за Косово“.

„Насилниот големосрпски национализам, сместен во самото седиште на српската државна политика, арогантно се обидува да го наметне имиџот на Црна Гора како втора српска држава која постигна независност поради грешката и негрижата на поранешниот шеф на државата“, рече Ѓукановиќ.

Според него, оваа „грешка“ сега се поправа со „воено-политички дејствија на остатокот од прекуграничната инфраструктура на Голема Србија-Црквата на Србија, квазирелигиозна заедница одговорна за повеќето злосторства извршени од овој националистички проект од 1990 -тите до денес“.

Во врска со настаните во Цетиње, Ѓукановиќ рече дека „офанзивната линија против Цетиње и Црна Гора е очигледна“.

„Црногорската влада е во служба на Црквата на Србија, инструментот за спроведување на проектот Голема Србија, што е официјална државна политика на Белград. И Србија е политичка информативна база за остварување на геополитичките интереси на Русија на Балканот“, рече црногорскиот претседател.

Посочи дека тоа е направено затоа што „Србија верува дека е време за нов обид за прецртување на границите на Балканот, а Русија да испрати порака до НАТО, ЕУ и земјите од регионот“.

Слични содржини