Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / Гутереш упати драматичен апел: Коронавирусот е најголемиот предизвик со кој светот се соочува од Втората светска војна

Гутереш упати драматичен апел: Коронавирусот е најголемиот предизвик со кој светот се соочува од Втората светска војна

Епидемијата на коронавирус е најголемиот предизвик за светот по Втората светска војна, рече генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, додавајќи дека тој се плаши од уште поголем конфликт во светот.

Тој рече дека оваа криза може да предизвика рецесија која не може да се спореди со ништо во неодамнешното минато, пренесува „BBC“.

Гутереш го изјави ова на презентацијата на извештајот на ОН за потенцијалното социо-економско влијание на епидемијата. Досега потврдени случаи на заразени во светски рамки е скоро 860.000, а повеќе од 42.000 почнале.

„Инфекцијата со коронавирус ги напаѓа општествата во нивните основи, земајќи животи и егзистенција. КОВИД-19 е најголемиот тест со кој се соочуваме уште од основањето на Обединетите нации“, рече Гутереш во седиштето на ОН во Њујорк.

Генералниот секретар повика на итен и координиран одговор на здравствениот сектор за спречување на преносот и прекинување на пандемијата. Тој ги повика нациите да им помогнат на оние помалку развиени земји, како и на оние каде што се шири заразата.

ОН проценува дека околу 25 милиони луѓе ширум светот би можеле да бидат без работа како резултат на оваа пандемија.

На прашањето зошто смета дека ова е најлошата криза од основањето на ОН пред 75 години, тој рече дека станува збор за комбинација на болест која им се заканува на сите и на нејзиното влијание врз економијата.

„Опасноста од зголемена нестабилност, зголемено насилство ја прави оваа криза најголем предизвик од Втората светска војна“, рече Гутереш.

„Ова е криза која бара посилен и поефективен одговор, што е можно само со солидарност и единство на сите, со напуштање на политичките игри и со целосно разбирање дека човештвото е ставено на коцка“, додаде генералниот секретар, тврдејќи дека меѓународната заедница сè уште е далеку од таа солидарност.

„Ние сме далеку од глобалниот систем што ќе им помогне на земјите во развој да ги отстранат болестите. Ние полека се движиме во вистинската насока, но треба да забрзаме и да сториме повеќе ако сакаме да ја победиме болеста и да ги поддржиме ранливите“, рече тој.

ОН формираше нова фондација за земјите во развој, откако минатата недела побара донации за сиромашните и земјите во конфликт.

„Покрај традиционалната помош што им ја даваат богатите земји на сиромашните, мора да најдеме иновативни финансиски инструменти што ќе им овозможат на земјите во развој да одговорат на кризата“, рече Гутереш.

„Бидејќи пандемијата може да се врати како бумеранг на богатите земји од сиромашните, особено преку Африка“, предупредува Гутереш, плашејќи се дека милиони луѓе можат да страдаат поради КОВИД-19.

loading...