Гувернерот на Тексас за забраната за абортус и за силувани жени: „Ќе ги елиминираме силувачите“ (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

ГУВЕРНОРОТ на Тексас, Грег Абот во вторникот го бранеше новиот, многу контроверзен закон со кој се забранува абортусот по шестата недела во речиси сите случаи. Единствениот исклучок предвиден во законот е за вонредни медицински компликации кои го загрозуваат здравјето на мајката.

Затоа, жените кои забремениле во случај на силување или инцест не се изземени од забраната за абортус. И бидејќи се проценува дека 85-90% од абортусите во Тексас се вршат по шестата недела од бременоста, повеќето Тексашанки кои би сакале да абортираат од која било причина, најверојатно нема да можат да го сторат тоа во иднина.

На новинарско прашање зошто новиот закон ги принудува жртвите на силување и инцест да раѓаат ако забременат, Абот рече дека законот „воопшто не го бара тоа“, бидејќи „предвидува најмалку шест недели за едно лице да абортира“.

Сепак, според „Форбс“, шест недели се бројат од последната менструација на жената. И бидејќи обично и требаат неколку недели на жената дури и да сфати дека е бремена, јасно е дека тврдењето на Абот е неточно. Во пракса, една бремена жена ќе има само околу две недели да сфати дека е бремена до истекот на абортусот.

Абот додаде дека Тексас ќе ја минимизира бременоста предизвикана од силување со „агресивна работа за апсење силувачи и гонење и нивно отстранување од улиците“.

„Ќе работиме неуморно за да ги елиминираме сите силувачи од улиците на Тексас“, рече гувернерот.

Ова тврдење, сепак, е исто така повеќе од сомнително. Истражувањата покажуваат дека огромното мнозинство силувачи никогаш не се гонат, осудуваат, па дури и пријавуваат во полиција, од различни причини, пишува „Форбс“.

Според американската невладина организација „Rape, Abuse & Incest“, од илјада извршители на сексуален напад, во просек само 310 се пријавени во полиција, само 50 се уапсени, а само 28 на крајот се осудени.

Коментарите на Абот предизвикаа остра реакција од поборниците на правото на абортус.

„Грег Абот лаже за жртвите на силување кои се уште можат да абортираат“, напиша во вторникот поранешниот градоначалник на Сан Антонио и претседателски кандидат Џулијан Кастро.

„Ако не разбирате основна биологија, не треба да ја регулирате телесната автономија со закон“, коментира прогресивната група „Ultraviolet“.

Во секој случај, тоа е најрестриктивниот закон за абортус, откако Врховниот суд на САД донесе одлука во 1973 година во случајот Ро против Вајд, поставувајќи правен преседан кој го легализираше абортусот низ целата земја, без оглед на одлуките на локалната власт.

Законот, кој стапи на сила на 1 септември, забранува абортус откако ќе се откријат таканаречените „фетални отчукувања на срцето“, што се случува во шестата недела од бременоста. Меѓутоа, многу медицински експерти предупредуваат дека овој термин е манипулативен бидејќи во оваа фаза на развој фетусот се уште нема ниту функционално срце, ниту кардиоваскуларен систем.

„Она што навистина го откриваме е група на клетки кои предизвикуваат електрична активност. Ова во никој случај не открива функционален кардиоваскуларен систем или функционално срце“, објаснува д -р Џенифер Кернс, гинеколог и вонреден професор на Универзитетот во Калифорнија во Сан Франциско, за американското јавно радио „НПР“.

Покрај тоа, законот е правно контроверзен по тоа што им овозможува на приватните граѓани да ги тужат давателите на услуги за абортус и секој што „помага или поттикнува“ абортус по шестата недела. Граѓаните кои ќе победат во вакви тужби ќе имаат право на најмалку 10.000 долари.

Иако Абот го потпиша законот уште на 19 мај, тој стапи на сила од овој месец, откако Врховниот суд не го исполни итното барање на групите за абортус да го блокираат законот што дозволува забрана.

Слични содржини