Хакери нападнале стотици компании ширум светот, бараат 70 милиони долари

од Stefanija Kuzmanovska

Хакери кои оневозможиле стотици компании ширум светот, бараат 70 милиони долари за ослободување на блокирани податоци.

Ова на својот блог го објави сајбер банда позната како REvil, објави „Ројтерс“.

Ален Лиска, од компанијата за сајбер безбедност Recorded Future, потврди дека пораката е автентична, како и дека сајбер бандата го користи блогот од минатата година.

Слични содржини