Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Хаос во Минск – има и мртви ВИДЕО

Хаос во Минск – има и мртви ВИДЕО

Вечерва, белоруската полиција употреби солзавец за да го растури протестот што се одржува во Минск втора вечер по ред по претседателските избори.

Неколку илјади демонстранти се собраа на улиците на главниот град со претставниците на опозицијата, а многумина играа и носеа знамиња од автомобили.

Некои викаат „Срам“ и „Да живее Белорусија“, пренесува известувачот на АФП.

Според известувачот на таа агенција, полицијата употребила солзавец и гумени куршуми, а еден новинар е повреден.

Демонстрант во Минск е убиен откако бомба што ја носел експлодирала во раката, јавува агенцијата ТАСС.

Експлозии се слушаат во центарот на Минск, јавува дописникот на Спутник. Еден автобус беше запален од факел.

За време на судирот со специјалните сили, едно лице е убиено кога се обидел да фрли експлозивна направа кон нив, соопшти полицијата. Сепак, експлозивот се активирал во неговите раце.

Колона на возила на специјални сили се движи во правец на овој дел од градот. Сепак, тие беа блокирани од автомобилите на граѓаните.

Белоруската полиција уапси најмалку 19 лица денес за време на протестот на демонстрантите, кои се собраа во Минск втор ден по ред, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на неименуван сведок.

Во неделата навечер, откако беа објавени првите резултати од претседателските избори во Белорусија, имаше протести за време на кои демонстрантите се судрија со полицијата, а беа уапсени 3.000 учесници.

На тие избори претседателот Александар Лукашенко го доби својот шести мандат, освојувајќи со 80,08 проценти од гласовите.

loading...