Хаос во Мјанмар: Повеќе загинати и повредени на протестите

од Stefanija Kuzmanovska

Најмалку четворица демонстранти беа убиени, а неколкумина беа повредени кога полицијата се обиде да го прекине протестот против воениот удар во неколку градови во Мјанмар.

За време на конфликтот во Јангон, загинаа двајца демонстранти, а неколку беа ранети во Јангон и Мингјин, објавија очевидци и медиуми.

Исто така во Мандалај, вториот по големина град во Мјанмар, беа убиени уште две лица, пренесува „Ројтерс“.

Најмалку 24 лица загинаа во судирите по воениот удар на први февруари, а околу 300 демонстранти беа уапсени.

Слични содржини