Хари и Меган итно евакуирани по страшните поплави кои ја погодија Калифорнија (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Поради страшните поплави кои ја погодија Калифорнија, луксузниот дом на принцот Хари и Меган Маркл во Монтесито, Калифорнија, е ставен на наредба за итна евакуација, а на жителите на овој кварт им било кажано „ДА ЗАМИНАТ ВЕДНАШ“, пренесува Daily Mail.

Наредбата дојде откако поплавите однесоа петгодишно момче, а бројот на загинати од бранот страшни бури во Калифорнија се искачи на 14.

Немилосрдна серија бури го зафати Голден Стејт, поплавувајќи ги патиштата, високите бранови ги удираа бреговите, претворајќи ги реките во поплавени зони, принудувајќи илјадници да се евакуираат во градовите кои веќе се познати по смртоносните лизгања од кал.

Националната метеоролошка служба соопшти дека дождот се очекува да продолжи и во вторник, откако на повисоките места во централна и јужна Калифорнија паднале до 35 сантиметри.

Градот со околу 9.000 жители е миленик на американските познати личности како Опра Винфри, Џенифер Анистон, Гвинет Палтроу, Кети Пери, Роб Лоу и Лери Дејвид.

Слични содржини