Хари, Меган и децата ќе го поминат Божиќ во Лондон

од Vladimir Zorba

Принцот Хари и Меган Маркл размислуваат да ги однесат своите деца во Велика Британија за Божиќ, изјави кралски експерт, пишува „Дејли Меил“. Кралскиот биограф Кејти Никол рече дека „враќањето се гледа како можност“ што може „да го отвори патот за средување на семејните расправии“.

Последен пат двојката го помина Божиќ во Велика Британија во 2018 година, седум месеци по нивната венчавка, а Хари се врати само двапати откако се повлече од кралските должности во март 2020 година. Оттогаш, Меган не се вратила во Велика Британија.

Посетата ќе биде прва за тримесечната Лилибет Дијана во Британија и ќе и даде шанса на кралицата да се сретне со нејзината правнука.

Кралското семејство не го виделе Арчи од зимата 2020 година, кога неговите родители се преселија во Канада пред официјално да ја напуштат Велика Британија.

Никол додаде: „Кога Хари и Меган заминаа, јасно кажаа дека не сакаат да се откажат од својот дом во Британија. Тие се уште ја имаат Фрогмор котиџ и нивниот план беше да се вратат во Обединетото Кралство. Божиќ се гледа како можност. Можеби има приближување што може да го отвори патот за прекин на расправиите во семејството. Ова секако е желбата на кралицата. Принцот Чарлс би сакал да ги види своите внуци. Состанокот сугерира дека тие се надеваат дека ќе продолжат напред и ќе ги стават работите во ред“.

Носењето на децата во Лондон може да помогне во ублажувањето на проблемите на парот со другите членови на кралското семејство, вклучувајќи ги и принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Браќата се среќаваат само двапати по одлуката на Хари да го напушти Островот: еднаш на погребот на починатиот војвода од Единбург во април и втор пат за да ја откријат статуата на нивната мајка, покојната принцеза Дијана, на 1 јули.

И двете посети беа кратки, при што Хари замина само да помине време во карантин и да присуствува на секој настан пред да се врати во својот нов дом во Калифорнија.

Слични содржини