„Хитроу“ пријави раст на патниците за прв пат од 2019 година

од Vladimir Zorba

Најголемиот европски аеродром, британски „Хитроу“, конечно излегува од длабоката криза во која долго време се наоѓа. Според главниот извршен директор, аеродромот е „на работ на закрепнување“, пренесува Sky News. За прв пат од почетокот на пандемијата, „Хитроу“ пријави тримесечен пораст на патниците

Аеродромот во Британија ужива зголемен проток на патници бидејќи пандемиските ограничувања продолжуваат да се намалуваат во многу земји ширум светот. Бројот на патници во третиот квартал од годината се искачи на 28 отсто, а обемот на товар на 90 отсто од нивото пред пандемијата. Според прогнозата, целосната реконструкција на аеродромот ќе се случи во 2026 година.

„Хитроу“ претрпе вкупни загуби од 3,4 милијарди фунти од почетокот на пандемијата, што буквално го уништи туристичкиот бизнис. Денес, сепак, аеродромот има достапни приходи од 4,1 милијарди фунти. И според неговите лидери, тие веќе имаат „финансиска сила да можат да продолжат додека пазарот целосно не закрепне“.

Извршниот директор на Хитроу, Џон Холанд-Кеј, ја коментираше позитивната вест: „Ние сме на работ на закрепнување што ќе ја ослободи стагнантната побарувачка, ќе создаде нови и квалитетни работни места и ќе направи британската трговија конечно да се врати во живот“.

Но, за да се избегне „тврдо приземјување“, аеродромот се залага за долга и соодветна државна кампања за вакцинација, бидејќи само така ќе се отворат границите на Европа и светот, без потреба од тестови и карантини.

Холанд-Кеј, исто така, изјави за Sky News дека „аеродромот смета на помош од британската влада за да се увери дека нејзините авиони можат да летаат без чувство на вина“.

Овие зборови се по повод посветеноста на „Хитроу“ за активно учество во намалувањето на штетните емисии. Минатата недела, владата на Обединетото Кралство и основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, објавија 400 милиони фунти финансирање за погони за одржливо воздухопловно гориво во Британија, како и смела амбиција да се користат одржливи горива за воздухопловство наместо фосили во размер на 10% до 2030 година.

„Хитроу“ минатата година ја загуби својата круна како најпрометниот аеродром во Европа, а неодамна објави дека аеродромските такси најверојатно ќе се зголемат за повеќе од 50% следната година. Минатата недела, сепак, воздухопловниот регулатор на Обединетото Кралство рече дека нема да биде дозволено да ги зголеми трошоците за патниците од аеродромот за онолку колку што беше предложено, но призна дека зголемување најверојатно ќе има.

Слични содржини