Почетна / Македонија / Политика / Хоџа: Албанците не треба да останат без опозиција, Беса може да излезе од владата

Хоџа: Албанците не треба да останат без опозиција, Беса може да излезе од владата

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа во колумна за „Коха“ вели дека Албанците не смеат да останат без опозиција и дека доколку тоа не е случај, тој е подготвен со пратениците од Беса, кои ги добија своите мандати во рамки на коалицијата „Можеме“, да излезат од владата и да одат во опозиција.

„Албанците мора да имаат опозициска опција, додека јас лично можам да кажам дека ако сите албански партии сакаат да станат дел од Владата, јас би лобирал со целосно убедување во политичкиот субјект каде што работам, движењето БЕСА, итн. дека и покрај фактот дека ние сме победник и дека го обезбедивме мандатот преку коалицијата „МОЖЕМЕ“, да ја разгледаме можноста со нашите пратеници да одиме во опозиција и да не дозволат Албанците да останат без опозиција во земјата“,пишува Хоџа.

loading...