Холандија и Романија се уште се против продолжување на Шенген

од Radmila Tasevska

Холандскиот премиер Марк Руте и австрискиот канцелар Карл Нехамер разговараа за миграцијата во четвртокот во Виена и порачаа дека заеднички ќе бараат решенија во борбата против илегалната миграција на вонредниот самит на ЕУ закажан за почетокот на следниот месец, објави денес Романија Журнал. Како што е наведено, премиерите на двете земји останаа против проширувањето на Шенген.

„Ние сме обединети во нашиот приговор за продолжување на Шенген во овој момент“, рече австриската канцеларка.

Премиерот на Холандија посочи дека сега ЕУ има многу проблеми, вклучувајќи го Шенген, Фронтекс, Даблинскиот систем и репатријациите.

Слични содржини